fbpx

Perlátor je súčasť vodovodnej batérie, umiestnená na konci ramena vodovodnej batérie (vo vývode). Prečo sa, ale na dnešných moderných batériach tento kúsok nachádza? To vám povieme v následujúcich riadkoch. 

Hlavnou úlohou perlátorov vo vodovodných batériach, či už kúpeľňových alebo kuchynských prevzdušňovať a zaisťovať súvislý prúd vody bez potreby čakania. Základné perlátory sú založené na systéme kovových sieťok, ktoré taktiež zachytia nečistoty a zjemnia prúd vody. Úsporné perlátory, taktiež nazývané šetriče vody naviac obmedzujú vodný prúd, aby následne vytvorili silnejší prúd s nižším prietokom a teda aj nižšou spotrebou. 

Čo je perlator

Základné funkcie perlátorov:

  • prevzdušnenie vody
  • obmedzenie prúdu
  • usmernenie súvislého toku
  • obmedzenie spotreby
  • zachytenie mechanických nečistôt
  • obmedzenie hlučnosti

Okrem úsporných a klasických perlátorov sa do vodovodnej batérie inštalujú aj špeciálne antivápenné perlátory vyrobené zo špeciálnych plastov ktoré zabraňujú tvorbe vodného kameňa. Pri výbere úsporných perlátorov a ich následnej inštalácii musíme dbať na jednu vec. Skutočnosť, či má vami vybraný perlátor vnútorný alebo vonkajší závit. V prípade, že závit je totožný s pôvodným perlátorom, perlátor je možné nainštalovať. Ak ste už zakúpili perlátor s opačným závitom, je možné dokúpiť redukciu. Odlišnosť v rôznych perlátoroch je taktiež typ prúdu. Existujú 2 typy. Vačšinou sa využíva klasický bublinkový prúd, avšak niektoré perlátory disponujú sprchovým prúdom.