fbpx

Provensálsky štýl kuchyne je v dnešnej dobe čoraz populárnejší. Vyznačuje sa svetlými farbami, prírodnými prvkami a jedinečnou atmosférou s nádychom romantiky. Týmito vecami si vás jednoducho získa! 

Ako už napovedá jeho názov, provensálsky štýl kuchyne pochádza z Provensálska – oblasti na juhu Francúzska. Práve preto sú jeho súčasťou prvky tradičného francúzskeho dizajnu, ktorý je charakteristický rôznymi ozdobnými, ale aj praktickými riešeniami. 

Dôraz na svetlé farby 

Typickým znakom provensálskeho štýlu sú svetlé odtiene. Tmavé farby v ňom jednoducho nemajú svoje miesto. Medzi najobľúbenejšie patrí krémová biela, béžová, piesková či pastelovo sivá. Najmä počas horúcich letných dní dodajú interiéru kúsok chladu. 

Pokiaľ sa vám však zdajú príliš chladné a chceli by ste ich niečím oživiť, môžete. Skvelým riešením sú napríklad pastelové modré alebo žlté farby

Provensálsky štýl kuchyne a prírodné materiály 

Provensálskym kuchyniam kraľujú prírodné materiály. Predovšetkým, drevo, z ktorého sú vyrobené skrinky alebo poličky. To je obvykle doplnené o tehlu či kameň

Francúzi milujú rastliny a umiestňujú ich aj na poličky v kuchyni. Skvelou voľbou môžu byť napríklad kvetináče s jedlými bylinkami. V provensálskom štýle sa často využívajú aj kvetinové vzory. Napríklad, na obrusoch, závesoch či utierkach. 

Ozdobný, no zároveň praktický nábytok

V provensálskom štýle sa nehrá na uhladenosť a dokonale rovné krivky. Nábytok má mierny retro nádych, pričom akékoľvek prirodzené poškodenia – škrabance alebo vyblednuté miesta, sú len vítané. 

V dizajne kuchýň sa objavujú okrasné prvky, no tie sú perfektne vyvážené tými praktickými. Napríklad, závesnými systémami na hrnce alebo poličkami a priehradkami na odkladanie rôznych drobností. Drezové batérie sú obvykle kovové, pričom zaujmú svojimi unikátnymi tvarmi.